Martina Chrástková

Dlouholetá reprezentantka v BĚHU NA LYŽÍCH
Martina Chrástková

Martina byla dlouholetou reprezentantkou ČR v běhu na lyžích. Během své kariéry získala bronzovou medaili na Mistrovství světa juniorů ve finském Rovaniemi v roce 2005 ve štafetě. Zúčastnila mnoha mezinárodních závodů (EYOF, MSJ, MS-U23, Zimní Světové Univerziády, Světové poháry, závody Visma Ski Classic a Worldloppet) a stala se několikanásobnou mistryní ČR.

Sportu se věnuje od malička vč. lyžování – „Na lyžích si mě rodiče posílali z kopečka, sotva jsem uměla stát, tedy, když mi bylo něco víc než rok a půl." Na běžeckých lyžích závodila od žákovských kategorií, tedy asi od 10 let.

Členka České reprezentace v běhu na lyžích:
2001/02 – OH-naděje
2002–2005 – RD-juniorky
2005–2008 – RD-do 23 let
2011/12 – RD-B ženy

2005–2011 – členka Českého univerzitního týmu

Členka laufařských týmů:
2010–2015 – Rossignol Racing Team
2014/2015 – Excalibur-Lill-Sport Team (Pro Swix Ski Classics team)

Několikanásobná mistryně ČR, akademická mistryně ČR, účastnice mezinárodní závodů:
– EYOF 2001 – Bled (SLO)
– MSJ 2002 – Schonach (GER)
– MSJ 2004 – Stryn (NOR)
– MSJ 2005 – Rovaniemi (FIN)
– MS-U23 2006 – Kranj (SLO)
– MS-U23 2007 – Tarvisio (ITA)
– MS-U23 2008 – Mals (ITA)
– FISU 2005 – Innsbruck/Seefeld (AUS)
– FISU 2007 – Turín/Pragelato (ITA)
– FISU 2009 – Harbin/Yabuli (CHI)
– FISU 2011 – Erzurum (TUR)
– SP (Nové Město na Moravě, Canmore (CAN)).

Po vyřazení z RD-B ženy se rozhodla pokusit se připravit na následující sezonu sama a bojovat o účast na ZOH v Soči 2014. Po slibné přípravě nastoupila do závodu SP v Canmore (CAN). Bohužel se jí projevila borelióza, která byla více než 2 roky v těle ukrytá. Po přeléčení se zkusila vrátit do stopy a avšak tělo nebylo úplně zdravé, čemuž odpovídaly nevýrazné výsledky. Po dokončení Vasaloppetu v barvách italského laufařského týmu Excalibur-Lill-Sport Team tělo řeklo dost, závodům bylo odzvoněno...


Nejvýznamnější výsledky:
3. místo MSJ 2005: štafeta 4x 5 km (Rovaniemi (FIN); nejrychlejší čas na 2. úseku)
1. místo FIS – WORLDLOPPET – Bieg Piastow 2011: 50 km Cl mass (Sklarska Poreba – Jakuszyce, POL)
1. místo FIS – EUROLOPPET – Skadi Loppet 2011: 42 km Cl mass (Bodenmais, GER)
1. místo FIS – WORLDLOPPET – Bieg Piastow 2012: 50 km Cl mass (Sklarska Poreba – Jakuszyce, POL)
1. místo FIS – EUROLOPPET – Šumavský maratón 2010: 45 km Cl mass (Kvilda, CZE)
3. místo FIS – EUROLOPPET – Skadi Loppet 2012: 42 km Cl mass (Bodenmais, GER)
7. místo (1. Češka) FIS – WORLDLOPPET – Jizerská 50 2010: 50 km Cl mass (Bedřichov, CZE)
7. místo (1. Češka) FIS – WORLDLOPPET – Jizerská 50 2011: 50 km Cl mass (Bedřichov, CZE)
15. místo MSJ 2004: 15 km Cl (Stryn, NOR)
17. místo MSJ 2005: 5 km Cl (Rovaniemi, FIN)
18. místo FISU 2011: 5 km Cl (Erzurum, TUR)
18. místo MS-U23 2007: sprint Cl (Tarvisio, ITA)
18. místo MS-U23 2007: 5+5 km pursuit (Tarvisio, ITA)
19. místo FISU 2011: 15 km F (Erzurum, TUR)
23. místo FISU 2009: 5+5 km pursuit (Harbin – Yabuli, CHI)
32. místo Vasaloppet 2014: 90 km Cl mass (Sälen, SWE)

12. místo SP – Zlatá lyže 2012: štafeta 4x 5km (Nové Město na Moravě)
51. místo SP – Zlatá lyže 2012: 15 km Cl (Nové Město na Moravě)

1. místo FIS – MČR 2011: sprint F (Harrachov)
1. místo FIS – MČR 2012: sprint F (Nové Město na Moravě)
1. místo FIS – Slavic Cup – III. ČP – Zlatá lyže 2010: sprint Cl (Nové Město na Moravě)
1. místo FIS – Slavic Cup – I. ČP 6 km Cl (Horní Mísečky) 2010
1. místo Patria Direct SkiTour 2010 (celkově)
1. místo ČP 2010 – celkově
1. místo ČP 2010 – sprint

2. místo FIS – Slavic Cup – Zlatá lyže 2011: sprint Cl (Nové Město na Moravě)
2. místo FIS – Slavic Cup – Zlatá lyže 2011: 7,5 km Cl (Nové Město na Moravě)
2. místo FIS – Slavic Cup – Zlatá lyže 2011: 5+5 km Pursuit (Nové Město na Moravě)
2. místo FIS – Slavic Cup 2012: sprint F (Nové Město na Moravě)
2. místo FIS – Slavic Cup 2012: 10 km Cl (Nové Město na Moravě)
2. místo FIS - MČR 2012: 10 km Cl (Nové Město na Moravě
2. místo Slavic cup 2010 (celkově)


Získaná ocenění:
− Nejúspěšnější sportovec Žďárska za rok 2011: vítězka ankety
− Nejúspěšnější sportovec kraje Vysočiny za rok 2011: mezi čtyřmi nejúspěšnějšími z nominovaných
− Neúspěšnější sportovec Nového Města na Moravě za rok 2011: mezi čtyřmi nejúspěšnějšími z nominovaných
− Nejúspěšnější sportovec Žďárska za rok 2010: 4. místo
− Nejúspěšnější sportovec Žďárska za rok 2012: 4. místo
− Nejúspěšnější akademická běžkyně na lyžích Evropy pro rok 2007/2008 a 2008/2009